Az emberek vszzadok ta jtszanak olyan ts labdajtkokat, ahol a labdt vagy a falnak tik, vagy oda-vissza adogatjk egymsnak egy hl felett. A 19. Szzadban rendkvl npszerek voltak az ts labdajtkok; ekkoriban szletett meg a rackets a londoni Flott Brtnben. A sors irnija, hogy ez a brtnben kialakult jtk ksbb ppen az oskolkban vlt npszerv.
A fallabda, gy tartjk, ezen iskolk egyikben, a londoni Harrow Schoolban alakult ki 1830 tjn. A dikok, mikzben arra vrtak, hogy bemehessenek a rackets-plyra, egy kisebb teremben a falnak tgettek egy gumilabdt. Ksbb rjttek, hogy puhbb labdval sokkal vltozatosabbak az tsek, maga a jtk pedig jval nehezebb. Az elnevezs, squash, angolul a kvetkezket jelenti: sztlapt, sszeprsel, valamint plattyan, tottyan - vagyis a puha labda "viselkedsre", az ltala keltett hangeffektusra utal.
Kezdetben kevss trekedtek a jtkszablyok egysgestsre, vagyis egyszerre tbb, egymstl kiss eltr vltozat ltezett. Szerencsre csak kett vlt ezek kzl npszerv. Mg a vilg legnagyobb rszn puha labdval az gynevezett "soft ball" vltozatot jtsszk 6,4 mter szles plyn, addig szak-Amerikban kemny labdval a "hard ball" vltozatot, valamivel keskenyebb plyn.
A soft-ball szablyait 1923-ban rgztettk. A fallabdsok szma hamarosan meghaladta a rackets-jtkosokt. Fleg azokban az orszgokban npszersdtt gyorsan, ahol a brit hadsereg llomsozott: Indiban, Egyiptomban, Dl-Afrikban, Ausztrliban s j-Zlandon. 1930-ban tartottk az els Brit Nylt Bajnoksgot (British Open), melyet az els nem hivatalos vilgbajnoksgknt tartanak szmon. A bajnok az angol Don Butcher lett, aki a cmrt honfitrst, Charles Readet gyzte le. A kvetkez harminct vben tbbnyire egyiptomi s pakisztni jtkosok lltak a ranglista ln. Legtbben labdaszedknt kezdtk plyafutsukat, gy rengeteg lehetsg nylt a szmukra a gyakorlsra, edz azonban ritkn foglalkozott velk. Szmos klnleges fogst, illetve tsfajtt fejlesztettek ki, melyek segtsgvel hihetetlenl techniks versenyzkk vltak.
Az 1960-as vek vgn egy mindenre elsznt, kemny frfi, az r szrmazs Jonah Barrington vgre megtrte az egyiptomi s pakisztni dominancit. Csak hszves kora krl kezdett el fallabdzni, de kivteles elktelezettsget mutatott a sportg irnt. Rengeteget edzett, s ezltal az akkori jtkosoknl sokkal jobb kondcira tett szert. Hatszor nyerte meg a Brit Nylt Bajnoksgot, ezzel bebizonytotta, hogy megfelel kondcival le lehet gyzni mg a legtechniksabb jtkost is.

Ettl kezdve a fallabda mr nem ugyanaz a jtk volt. Barringtont kvetve a hivatsos jtkosok mind jobban odafigyeltek a megfelel kondcira. Az lvonalbeliek a fantasztikus tstechnika mellett egytl egyig kivl ernltre, gyorsasgra s kitartsra tettek szert. Hrom jtkos emelkedett ki leginkbb a meznybl: az ausztrl Geoff Hunt s kt pakisztni, Jahangir Khan s Jansher Khan. Hunt volt legjobb azok kzl az ausztrl jtkosok kzl, akik a 70-es vekben trtek fel, vette el a vilgbajnoki cmet Barringtontl. Solan gy tartjk, hogy minden idk legjobb jtkosa Jahangir Khan, aki agresszv jtkstlusval lesprte ellenfeleit a plyrl s annyira kiemelkedett a meznybl, hogy a 80-as vekben t s fl ven keresztl egyszer sem szenvedett veresget. Vgl Jansher Khannak (akivel egybknt semmilyen rokoni kapcsolatban nem llt) sikerlt t legyznie azzal, hogy remekl vltogatta a jtk iramt. A mai napig a vilg legjobb jtkosa, de mr egy seregnyi - fleg ausztrl s brit - ifj tehetsg ingatja a trnjt.
Amerikban a fallabda helyzete az utbbi pr vben sokat vltozott. A soft-ballt korbban csak szabadidsportknt ztk, kizrlag nyaranta. A tli idnyben a csak ott ltez hard-ballt jtszottk kemny, tmrebb labdval kicsit keskenyebb plyn. Az utbbi idben azonban ott is egyre inkbb terjed a vilgszerte npszer soft-ball, olyannyira, hogy ma mr szmos versenyz egsz vben ezt jtssza. A kt vltozat klnbz jtktechnikt s stratgit ignyel. A kemny labda sokkal gyorsabban halad a plyn, gy lnyegesen jobb reflexre van szksg. A labdamenetek rvidebbek, s a jtkosok elssorban az egybl pontot r tsekre trekszenek. A soft-ballban is meglehetsen gyorsan mozog a labda, de mikzben pattan a falon s a padln, jelents mrtkben lelassul, gy a jtkosoknak sokat kell futniuk viszont tbb idejk van arra, hogy kivitelezzk tseiket. A soft-ballban igen nehz egybl pontot r labdt tni, a labdamenetek hosszabbak, s a jtkosnak tskombincikat kell alkalmaznia, hogy a pontszerzs rdekben tskptelen helyzetbe hozza az ellenfelet. Ezen eltrsek miatt nehz a tbbves gyakorlattal rendelkez szak-amerikai jtkosoknak ttrni a hard-ballrl a soft-ballra.

Nvekv npszersge ellenre a fallabda nem kap elegend nyilvnossgot, ami leginkbb annak tudhat be, hogy a mrkzsek a kznsg szmra nehezen hozzfrhetk. Azeltt a kznsget csupn a plya hts fala fl emelked erklyen tudtk elhelyezni, termszetesen igen korltozott szmban. A 70-es vekben vlt gyakorlatt, hogy a plya hts falt vegbl ksztettk. Hamarosan megjelentek a specilis, csak egy irnyban tltsz, szllthat, plexifal plyk - jelentsebb esemnyeken ma ezt hasznljk. A plyt egy nagy terem kzepn lltjk fel, gy a jtk minden szgbl lthat, s egyszerre hromezer nz ksrheti figyelemmel a mrkzst.
Mivel a jtk lnyegben abbl ll, hogy kt jtkos egy zrt helysgben tget egy kicsi s gyors labdt, a fallabda televzis kzvettse is meglehetsen nehz feladat. m az utbbi idk technikai fejldsnek ksznheten ma mr lteznek lvezhet minsg kzvettsek. A korszer finomfelbonts kamerk hasznlatval a labda gyors mozgsa a TV-kpernyn is egyre kvethetbb vlik. Ezenkvl bevezettk az eltr szn falak alkalmazst, s specilis labdkat fejlesztettek ki. A kezdetben hasznl fehr labdk helyt mra olyan, fnyvisszaver pontokkal elltott labdk vettk t, melyek UV fnyben vilgtanak. Ezek az jtsok minden bizonnyal lehetv teszik, hogy a sportg a jvben az eddigieknl nagyobb nyilvnossgot kapjon.
|